Projekt "Międzypokoleniowa Akademia Muzyczna" to kontynuacja projektu organizowanego przez Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów we współpracy ze Stowarzyszeniem Willa Decjusza. Pierwsze wydarzenia realizowane były w ramach programu "Seniorzy w akcji" Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Kontynuację projektu umożliwia wsparcie finansowe Województwa Małopolskiego. 
 
Idea projektu:
Chcielibyśmy, by repertuar był jednocześnie ambitny i atrakcyjny, pozwalał na wielopokoleniowe uczestnictwo (babć, dziadków i wnuków), by prezentowali go najlepsi wykonawcy, ale także by wykonawcy spotkali się ze słuchaczami, sami mówili o granych utworach, swojej interpretacji, inspiracjach, by wchodzili w realną interakcję z publicznością. Chcemy także przygotować naszą publiczność do wysłuchania utworów, stworzyć atmosferę dyskusji, intelektualnego pobudzenia. Nasze spotkania mają nawiązywać do tradycji salonu muzycznego, mieć niemal domowy charakter, stąd również przewidujemy poczęstunek (herbata/kawa i ciasto). 
Mamy nadzieję rozpocząć cykl regularnych spotkań. Zapraszamy do "członkostwa" w Akademii i wsparcia organizacyjnego. 
 
Wydarzenia w sezonie jesienno-zimowym:

16 września 2018, godz. 12.00, Willa Decjusza, ul. 28 lipca 1943 r. 17A, 30-233 Kraków

Koncert i wykład poświęcone synestezji, o której opowie pianistka dr Marta Mołodyńska-Wheeler. Podczas recitalu pianistka zaprezentuje autorską metodę wizualizacji muzyki - pokaże nam przy pomocy specjalnie skonstruowanego i zainstalowanego na fortepianie urządzenia, jak "barwowo" odbiera to, co sama gra!

wstęp wolny

 

21 października 2018, godz. 12.00, Willa Decjusza, ul. 28 lipca 1943 r. 17A, 30-233 Kraków

Koncert "Mistrz-Uczeń - pokolenia w muzyce": Legendarna krakowska flecistka, prof. Barbara Świątek-Żelazna zaprezentuje swoich "wychowanków" - absolwentów i uczniów, Wiolettę Strączek, Joannę Sokołowską i Filipa Barana. Przy fortepianie Monika Gardoń-Preinl. 

wstęp wolny

 

18 listopada 2018, godz. 12.00, Willa Decjusza, ul. 28 lipca 1943 r. 17A, 30-233 Kraków
Koncert "Radosna Niepodległość": - Jacek Ozimkowski (bas) wraz z Martą Mołodyńską-Wheeler (fortepian) wykonają różnorodne pieśni i piosenki nie tylko patriotyczne, ale i sławiące wolność i radość! 

wstęp wolny

 

 

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Logo Małopolska V RGB 2

 

 
 
 
Minione wydarzenia:

4 luty 2018 (niedziela), godz. 12.00

prelekcja (dr hab. Agnieszka Draus) oraz spotkanie z wykonawcą (12.00)

recital Krzysztofa Książka (fortepian) (13.00)

w programie m.in. M. Musorgski - Obrazki z wystawy 

Zapraszamy na recital wybitnego, młodego pianisty, Krzysztofa Książka, jednego z objawień ostatniego Konkursu Chopinowskiego. Krakowski pianista przygotuje dla naszej publiczności m.in. słynny cykl "Obrazki z wystawy" M. Musorgskiego. Przed recitalem prelekcja i spotkanie z wykonawcą. 

11 marca 2018 (niedziela), godz. 12.00

spotkanie z wykonawcami i wspomnienie filmowe: sceny z dawnych lat (12.00)

recital "Kto dziś śpiewa takie piosenki" (13.00)

Wojciech Dawid Terechowicz (śpiew), Sabina Kołodziej (fortepian)

Zapraszamy na spotkanie z dawnymi piosenkami i przedwojennymi kabaretami. Wykonane zostaną stare, popularne piosenki, przedwojenne i powojenne, dziś rzadko już wykonywane, a wciąż żywe w pamięci. Wykonawcy zaproszą do wspólnych wspomnień, obejrzenia scen filmowych, a także wspólnego śpiewania, a nawet tańca. 

 

22 kwietnia 2018 (niedziela), godz. 12.00

prelekcja oraz spotkanie z wykonawczyniami (godz. 12.00)

recital: Ewa Pobłocka (fortepian), Maria Sławek (skrzypce) (godz. 13.00)

w programie L. van Beethoven, F. Schubert, W.A. Mozart

Zapraszamy na recital wybitnej polskiej pianistki, Ewy Pobłockiej, która wspólnie z młodą, znakomitą skrzypaczką, Marią Sławek, wykona najwybitniejsze dzieła kameralne wiedeńskich kompozytorów. Przed recitalem spotkanie m.in. z wykonawczyniami oraz poczęstunek.  

25 maja 2018 (piątek), godz. 12.00

warsztaty: "Budowanie własnych instrumentów muzycznych" dla babć i dziadków z wnukami (prowadzenie: Karolina Vogt)

recital Zarębski Piano Duo: Piotr Różański, Grzegorz Mania

w programie popularne duety fortepianowe oraz kompozycje dla dzieci: J. Brahmsa, A. Dvoraka, I.J. Paderewskiego, G. Faure'go, C. Debussy'ego, M. Ravela 

Zapraszamy dzieci z rodzicami i dziadkami do wspólnego budowania instrumentów muzycznych. Warsztaty poprowadzi pani Karolina Vogt. Skonstruowane instrumenty stworzą "orkiestrę", która, prowadzona przez prowadzącą warsztaty, towarzyszyć będzie recitalowi duetu fortepianowego wykonującego popularne tańce i kompozycje dla dzieci. 

10 czerwca 2018 (niedziela)

PIKNIK MUZYCZNY

Wykonawcy: Crazy Accordion Trio 

Zapraszamy całe rodziny do miłego spędzenia czasu w parku otaczającym Willę Decjusza i do wysłuchania błyskotliwych opracowań kompozycji klasycznych i popularnych przygotowanych przez trzech młodych akordeonistów, stypendystów Fundacji Pro Musica Bona. Piękna pogoda, cudowne otoczenie, rodzinna atmosfera, koc, lody i świetna muzyka!

 

ulotka akademia page 001